Otevřete svůj web všem
Klávesové zkratky na tomto webu - základní - Skočit na hlavní obsah - Skočit na hlavní navigaci webu - Skočit na lokální navigaci pro tuto sekci
Problematika přístupnosti webových stránek v rámci Evropské unie spadá pod dlouhodobý program označovaný jako eAccessibility, který se obecně zaměřuje na práva nějakým způsobem hendikepovaných osob – s důrazem na elektronickou výměnu informací. V rámci tohoto programu je za výchozí metodiku považována metodika Web Content Accessibility Guidelines (WCAG), kterou vytváří pracovní skupina Web Accessibility Initiative (WAI) spadající pod mezinárodní organizaci World Wide Web Consortium (W3C).
Co to znamená pro členské státy Evropské unie? Že budou vytvářet veřejné webové stránky, které jsou v souladu s dokumentem WCAG. Neznamená to tedy, že by všechny členské státy musely jako metodiku přístupnosti používat WCAG – mohou mít vytvořeny i vlastní metodiky, které však musí být po obsahové stránce v souladu s WCAG. To je právě případ České republiky.
Původní pravidla přístupnosti vznikla v roce 2004 a byla vytvořena bez ohledu na mezinárodní metodiku WCAG. Stará pravidla přístupnosti tedy musela být revidována tak, aby byla s WCAG v souladu.
a jeho částí. Na tuto webovou stránku odkazuje každá stránka webu.
Pro popis vzhledu webové stránky jsou upřednostněny stylové předpisy.
Některá další pravidla byla upravena, smysl se ale nijak zásadně nezměnil. Ze seznamu změn je zřejmé, že nová verze pravidel je oproti staré mnohem více benevolentní vůči prohřeškům webdesignérů. Známý webdesigner Petr Staníček připravil ukázkovou stránku, která nedostatky nové verze pravidel demonstruje. Můžete si jí prohlédnout na
Vzhledem k vypuštění některých důležitých pravidel je tedy otázkou, zda nová verze pravidel přístupnosti je pro handicapované občany krokem kupředu, nebo spíše úlevou pro některé webdesignéry.
Další odkazy a zdroje: