WCAG 2.0 – dokončeno
Metodika WCAG se po dlouhých téměř 8 letech vytváření, navrhování, připomínkávání a upravování dočkala své verze 2.0. WCAG 2.0 byly 11. prosince 2008 prohlášeny za oficiální doporučení W3C. Titulky článků a tiskových zpráv hlásají, že začíná nová éra přístupnosti webu, tak uvidíme.
Celá metodika je založena na čtyřech základních principech, které definují požadavky na přístupný webový obsah. Ten by měl být:- Vnímatelný (Perceivable) – uživatel musí být schopný vnímat informace prezentované na webu.
- Ovladatelný (Operable) – uživatel musí být schopen ovládat rozhraní, prostřednictvím kterého k obsahu přistupuje.
- Srozumitelný (Understandable) – uživatel musí rozumět obsahu i způsobu využití ovládacích prvků rozhraní.
- Robustný (Robust) – obsah by měl být robustní do té míry, aby byl dostupný prostřednictvím stávajících i budoucích přístupových zařízení včetně pomocných technologií.
Detailní výklad pravidel a kontrolních kritérií je obsahem dokumentu s označením Understanding WCAG 2.0, který je součástí metodiky. Techniques for WCAG 2.0 je druhým souvisejícím dokumentem, ve kterém najdete popsány desítky technických postupů, jak naplnit požadavky na přístupnost webového obsahu dle WCAG 2.0, a zárověň popis typických prohrešků proti přístupnosti.
Pokud byste si celá pravidla včetně souvisejících dokumentů chtěli pročíst, doporučuji si na to vyhradit několik dlouhých večerů, protože se budete muset prokousat přibližně 1000 normostránkami textu, což je mimochodem jedna z věcí, která je WCAG 2.0 velmi vytýkána. Ale nemusíte se až tak děsit, protože celé dvě třetiny tvoří popis technických postupů, což zrovna není literatura na čtení od začátku do konce :-).
Je asi nejvyšší čas, pustit se do práce na verzi 3.0…
sajrajt | 12. 12. 2008 14:18 |
Co takhle prosím nějakej českej výtah (změn oproti původní verzi)? 1000 stran sajrajtu se teda prokousávat nehodlám. Tvořim weby podle WCAG 1.0, a nemám čas přežvejkávat podobný bichle.
Martin Hassman | 15. 12. 2008 08:43 |
Pro základní představu stačí přečíst vlastní specifikaci, je z těch všech dokumentů snad nejkratší
Popsat rozdíl WCAG 1 a 2 totiž mnohem komplikovanější, než se zdá, obě mají výrazně odlišný přístup. Viz třeba jejich rozdílný přístup k JavaScriptu.