SUPPLE – automaticky generované uživatelské rozhraní

SUPPLE umí přizpůsobit rozhraní schopnostem a potřebám každého uživatele. Významným způsobem tak může snížit hendikep tělesně postižených uživatelů.

Proč přizpůsobovat UI

Dnešní uživatelská rozhraní se snaží vyhovět dispozicím většiny uživatelů. Jsou stavěna tak, aby s nimi pohodlně pracoval člověk, který bez obtíží ovládá myš a klávesnici. Pokud však někdo z tohoto „normálu“ vybočuje, musí se přizpůsobit a pracovat s rozhraním navrženým pro někoho jiného.

Nejvíce je tento rozdíl patrný u uživatelů s hendikepem, jež určitým způsobem ovlivňuje jejich práci s počítačem. Mohou to být třesoucí se ruce starce, velké a neohrabané prsty veslaře či ruce poškozené následkem zranění. Velikost a umístění jednotlivých ovládacích prvků pro ně může být zcela nevyhovující a trefovat příliš malá tlačítka je pak obtížné.

V obecné rovině se tento problém týká naprosto všech uživatelů. Každý má trochu jiné motorické schopnosti, jinak pracuje s periferiemi počítače a jinak zpracovává vnější podněty. Každý se musí přizpůsobovat rozhraní, které je do určité míry nevyhovující.

Nemělo by to být naopak? Proč by se nemohlo uživatelské rozhraní přizpůsobit uživateli?

Jak na to jde SUPPLE

SUPPLE je projekt, který vznikl na washingtonské univerzitě a má základ v disertační práci Krzysztofa Gajose. Počáteční myšlence přizpůsobivého UI dokázal dát reálné obrysy a vymyslel tento systém.

Uživatel nejprve projde krátkým testem motorických a kognitivních schopností. SUPPLE získaná data vyhodnotí a ušije danému uživateli pracovní rozhraní doslova na míru. Nejprve se rozhodne, jaké elementy UI vůbec použít – tlačítka, roletková menu, seznamy atd. Pak zvolí jejich optimální rozložení v rámci okna aplikace a v případě nutnosti rozdělí obsah okna na více tabů. Nakonec přichází určení velikosti jednotlivých elementů.

Výsledky jsou opravdu pozoruhodné. Rychlost a přesnost práce uživatelů s automaticky generovaným rozhraním se významně zvýšila, zejména v případě motoricky hendikepovaných.

Jak to celé v praxi vypadá, si můžete prohlédnout na následujícím videu:

Budoucnost SUPPLE

SUPPLE přichází s geniální myšlenkou, kterou se navíc podařilo dotáhnout do praxe s vynikajícími výsledky. Gajos práci úspěšně obhájil a nyní se bude věnovat dalšímu výzkumu pod hlavičkou Microsoftu.

Během několika let bychom se mohli dočkat praktického uplatnění výsledků výzkumu. Celý projekt je publikovaný jako open-source a zájemci se tak mohou seznámit s tím, jak funguje zevnitř.

Další zdroje informací:

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.

RSS komentářů k článku "SUPPLE – automaticky generované uživatelské rozhraní"

Přidat komentář

(povinné)

(povinné - nebude zveřejněn)

Povolené tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> . Používat můžete i Texy.