Myslete na přístupnost při tvorbě webu
Otázka přístupnosti bývá při vývoji webu často zanedbávána. Tam, kde je přístupnost zakotvena zákonnou úpravou, to bude dříve či později znamenat investice do nezbytných úprav, jinde se web své přístupné podoby zřejmě nedočká vůbec. Dnešní článek by měl být stručným vodítkem, které by vám mohlo pomoci vytvořit nový web již od počátku přístupný.
Varování úvodem
Pokud jste dosud přístupnost svých webových děl nijak neřešili, tento text vám sám o sobě k vytvoření přístupného webu rozhodně stačit nebude. Tvorba přístupného webu nespočívá jen v dodržování obecných zásad, ale vyžaduje také značnou dávku zkušeností a znalostí potřeb uživatelů. Tentokrát vynecháme vysvětlování jednotlivých rad, o všech již toho bylo napsáno mnoho. Berte tedy další řádky jako stručný postup, námět k dalšímu studiu či jako příslib témat, kterým se zde v budoucnu budeme věnovat.
Návrh webu
V první fázi příprav webu zpravidla nastává rozhodování o jeho budoucím obsahu, struktuře a funkcích. Požadavek logické, dobře definované a konzistentní struktury nesouvisí zdaleka jen s přístupností, je ovšem její důležitou součástí. Ujistěte se, že plánovaná podoba navigace a dělení obsahu umožní snadné nalezení veškerých informací. Uvažujte o vhodných technologiích a vybírejte z nich ty nejpřístupnější.
Grafický návrh
Vizuální podoba webu bývá nejdiskutovanější částí celého procesu, neboť zde zdaleka nejvíce vstupují do hry emoce a osobní preference. Z hlediska přístupnosti však i na grafický návrh lze uplatnit značně objektivní měřítka. Zkontrolujte zvolené barvy a ujistěte se, že jejich kombinace nejsou na úkor čitelnosti. Celkové provedení by pak mělo sloužit přehlednosti a použitelnosti webu.
Programování a kódování
Při realizaci technického řešení se vyvarujte jakýchkoliv nároků na konkrétní technické vybavení. Ať již jde o platformu, verzi prohlížeče nebo používání JavaScriptu, web by měl být naprosto nezávislý. JavaScript bez obav využívejte, pokud slouží pouze jako přidaná hodnota a veškerá funkcionalita bude zachována i bez něj. Myslete na různé způsoby, jakým budou uživatelé s webem pracovat. Nebraňte zvětšování písma, při sestavování formulářů používejte standardní prvky a ovládací mechanismy. Pište validní a sémanticky správný kód.
Tvorba obsahu
Technickou realizací starost o web nekončí, ale naopak spíše začíná. Je to obsah, kvůli kterému stránky vznikly, a tak by jeho kvalitní zpracování mělo být hlavní zásadou nejen zpočátku, ale během celého životního cyklu webu. Pište obsah přehledný, dobře strukturovaný a využívejte k tomu prostředky jazyka HTML. Především dbejte na práci s nadpisy a titulky, které musí dobře popisovat celý dokument, resp. jeho jednotlivé části. Sémantická správnost zápisu by měla být samozřejmostí pro každého dobrého kodéra. U obrázků a dalších multimédií nabídněte alternativní textový obsah pro uživatele, kteří je nemohou z nějakého důvodu vidět.
Nezapomeňte testovat
Jak již bylo řečeno úvodem, žádný soubor pravidel ani návod nezaručí ideální přístupnost webu. Snažte se proto pochopit význam jednotlivých doporučení a jejich přínos pro uživatele. Zajímejte se o to, jak se nejrůznějším skupinám uživatelů s webem pracuje.
Některým nástrojům, které vám mohou při tvorbě a testování webu pomáhat, jsme věnovali předchozí článek. Další texty by se již měly věnovat konkrétním řešením – pokud v tomto směru máte jakékoliv přání nebo námět, uvítáme je v komentářích pod článkem.